Při návštěvě v nemocnici hokejisté před testem na „kole“ absolvují také klasickou kontrolu, na jakou jste zvyklí, včetně odběru krve. „Cílem prohlídek je samozřejmě nejen zmapování funkčního stavu hráčů, ale co má pro nás zdravotníky rozhodující význam, je zmapování jejich zdravotního stavu. I evropská kardiologická společnost nám přikazuje vyšetřovat sportovce po této stránce, aby se zamezilo případům, kdy mají hráči kardiologické komplikace. Určitě jste se někde dočetli i o případech nečekaných úmrtí sportovců. A proto jsou prohlídky zařazeny, abychom tomu zamezili.“
Na každou sezónu se opakující testy už si navykli i hokejisté: „Už je to pro mě rutina. Jsem tu jako doma, takže je to v pohodě,“ říká Jan Hruška. Při finálním zátěžovém testu, který hráči absolvují na speciálním rotopedu, patří mezi nejdůležitější výchozí parametr výkon – někdy též nazývaný jako svalová vytrvalost. „Jedná se o výkon hráče na kolech udávaný ve wattech, a čím větší je, tím je poté jeho výkon kvalitnější. Je to parametr, který odráží silové schopnosti dolních končetin a také oběhovou kvalitu, tzn. srdce, periferních cév, svalové výbavy pracujících svalů,“ vykládá Pavel Homolka.
„Druhým důležitým parametrem je maximální spotřeba kyslíku. To znamená, že sportovci jdou při testu do svého tzv. subjektivního maxima. Je to parametr, který charakterizuje vytrvalostní schopnosti hráčů. Někdo by se mohl zeptat, proč u hokeje testujeme vytrvalost, když je hokej anaerobním rychlostním sportem. Jenže vytrvalostní schopnosti hráči potřebují z důvodu rychlé regenerace, když sednou na střídačku. Aby byli odpočatí, než skočí znovu na led. Pokud je tato aerobní kvalita nízká, regenerace je nedostatečná. Pokud je vysoká, regenerace je rychlá a kvalitní. Jinými slovy hráči v maximální pohodě absolvují všechny třetiny zápasu,“ říká Pavel Homolka.
A jak se po testu, při kterém se neustále zvyšuje zátěž, cítí samotní hráči, kteří jsou během jeho průběhu napojeni na několik přístrojů? „Teď čerstvě po testu to vypadá na masáž nohou, protože je vůbec necítím,“ usmívá se Jan Hruška. „I když jsem to měl trošku těžší kvůli zranění, které jsem měl, nakonec to nedopadlo vůbec špatně. Navíc, i když máme teď dovolenou, za měsíc budou testy znova, takže určitě budeme cvičit dále. Máme připravený plán a věřím, že to bude ještě lepší,“ dodává. Lékař Pavel Homolka jeho slova potvrzuje: „Trenéři od nás mají týmový průměr a u každého hráče pak odchylku vzhledem k tomuto průměru. Podle toho poté hráči mohou dostat případné úkoly dohnat některé nedostatečné kvality do začátku sezóny.“