Šest let jsem nebyl v Česku, říká během Turnaje pěti v Brně mistr světa z roku 1985 Michal Pivoňka

B r n o – Z Ameriky se do Brna přiletěl podívat na výkony svého syna a kapitána výběru USA v jedné osobě i jeho otec Michal Pivoňka, někdejší reprezentant Československa, držitel zlatých medailí z mistrovství světa 1985 v Praze - tedy ze stejné sezóny, kdy s Jihlavou vyhrál také pohár nejvyšší tuzemské soutěže. Pivoňka odehrál posledních třináct let v dresu Washington Capitals, celkem nastoupil k 825 zápasům NHL a posbíral 599 kanadských bodů.

V roce 2000 jste ukončil hokejovou kariéru. Čemu se nyní věnujete?
Po ukončení kariéry jsme se odstěhovali na Floridu, tehdy moje dvě starší děti hrály tenis a tam pro to byly dobré podmínky. Můj nejmladší syn (Jacob Pivonka, pozn. redakce) začal hrát hokej, proto jsme se před pěti lety přesunuli do Chicaga, kde jde hokej mnohem více, než na Floridě. Já zde pomáhám trénovat kluky, kteří by věkově spadali v Česku do mladšího dorostu. Ráno navíc chodím do tamní hokejové školy, kde jsem zaměstnán.

Jak často se vracíte do České republiky? Je Turnaj pěti pro vás dobrou záminkou pro návštěvu rodiny?
Když byly děti malé, jezdili jsme sem pravidelně každý rok. Starším je už nyní přes dvacet a příliš sem nechtějí. Před letošním Turnajem pěti jsem tu byl naposledy před šesti roky. Poslední dobou jsme tu tedy moc nebyli.

Michal Pivoňka na brněnské tribuně při zápase USA - Finsko. Do Česka se s rodinou vrátil po dlouhých šesti letech. Foto: Roman Kantor.

Turnaj je za půlkou. Jak se vám zamlouvají výkony USA a ostatních týmů?
Je to poměrně vyrovnané. Tato mužstva už spolu hrála na podzim v Kanadě, kde to bylo rovněž velmi vyvážené. Zápasy většinou končily rozdílem jednoho gólu. Výkon v prvních dvou třetinách proti Finům se mi moc nelíbil. Nakonec to ale kluci otočili.

Navštívil jste tedy i první zápas, který se hrál se Švédy ve Sportcentru Lužánky?
Byli jsme se podívat. Pocítili jsme pěknou zimu, hokej byl ale fajn. Švédové se mi ale zatím nejméně líbili.

Předáváte svému synovi nějaké rady nebo postřehy po zápase?
Poradit mu mohu, ale on musí poslouchat trenéra.

V sobotu se odehraje duel mezi Amerikou a Českem. Komu budete fandit?
Určitě synovi, tedy USA. S Čechy jsme hráli na podzim. Nejprve jsme prohrávali o dva góly, nakonec jsme ale brali výhru po prodloužení. Hra kluků z Česka se mi ale velice líbila.

Kapitán USA Jacob Pivonka, šestnáctiletý syn Michala Pivoňky v utkání Ameriky s Finskem. Foto: Anděla Trötzmüllerová.

Na zápas se očekává větší návštěva než na zápas proti Finům nebo Švédům. Je pro hráče taková divácká kulisa i jistou výzvou pro podání co nejlepších výkonů?
Pro všechny hráče tohoto turnaje to je jistě výzva. Tihle šestnáctiletí kluci moc nehráli před nějakým větším obecenstvem. Bude to pro ně určitě něco jiného než obvykle.

Dala by se srovnávat atmosféra zde na mezinárodním zápase v Brně a na turnaji hraném za oceánem?
Já na hokeji v Brně nikdy nebyl. Je ale známo, že Kometa má skvělé fanoušky. Pamatuji si diváky na Kladně, kde je podobně velký stadion. Se zámořím je to ale nesrovnatelné, kde jsou stadiony s kapacitou 20 000 a více. U nás v Chicagu je vyprodáno téměř každý zápas, oproti Floridě, kam mnoho lidí nechodí. O vynikajících fanoušcích se mluví v San José. Určitě se ale bude na co těšit v sobotu.

Nalákal byste diváky na něco speciálně, proč by měli přijít na sobotní zápas?
Pro diváka hokeje je zajímavé vidět, jak to vypadá v nižších věkových kategoriích. Ti kluci jsou velmi šikovní. Sice jim trochu chybí rychlost a síla oproti seniorským soutěžím, ale dobré myšlení a různé technické prvky už ovládají. V současné době toho mladí hokejisté mají víc, než my v dospělosti. Akorát nám to trošku víc myslelo.

Přehled celé kariéry Michala Pivoňky

Copyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál