Unikátní záležitost. Hned čtyři hráči Komety jsou v nominaci na Švédské hokejové hry

B r n o – Tipsport extraligu čeká po delší době chvíle oddechu. Důvodem je reprezentační sraz, který na příští týden svolává kouč národního týmu Miloš Říha. Reprezentanty čekají Švédské hokejové hry a Kometa bude mít čtyřnásobné zastoupené. Do defenzívy byli nominováni zkušený Ondřej Němec a také Jan Štencel, kterého letos čeká už třetí turnaj, a v útoku dostane po třech letech příležitost ve výborné formě hrající Petr Holík a také jeho kolega z první formace Martin Zaťovič. Náhradníkem pro turnaj je navíc gólman Lukáš Dostál. Na úterní tiskové konferenci bylo zároveň oznámeno, že květnové Carlson Hockey Games se budou konat v Brně!

Extraliga si dá v únoru na čtrnáct dnů pauzu. Většina týmů bude dobíjet baterky na klíčovou fázi soutěže, která na ně v březnu a dubnu čeká. V zápasové zátěži však zůstávají čtyři hráči brněnské Komety. Zkušený bek Ondřej Němec pokračuje ve své reprezentační kariéře, byť před časem ohlásil konec. Ve Švédsku bude rozšiřovat svou sbírku aktuálně 126 utkání (12+23) v českém dresu. V letošní sezóně se již zúčastnil Channel One Cup v Rusku.

Druhým obráncem z brněnského kádru je Jan Štencel, který se v nároďáku poměrně slušně zabydluje. Letos absolvuje již třetí reprezentační akci, a to ještě byl na letním kempu v Přerově. Byl tak zatím u všeho, co svěřenci Miloše Říhy v letošní sezóně prožili. Zatím má na svém kontě čtyři mezinárodní zápasy, další pravděpodobně přidá ve Švédsku.

Navrátilcem do reprezentace je útočník Petr Holík, který se v barvách České republiky naposledy objevil v roce 2016. Měl se zúčastnit šampionátu v Paříži 2017, to mu ale uniklo na poslední chvíli kvůli zranění. Letos předvádí v Kometě výborné výkony a dlouho se hovořilo o tom, proč produktivní centr chybí v nominacích. Tentokrát už s ním trenér Miloš Říha počítá.

Čtvrtým nominovaným z řad obhájce extraligového titulu je útočník Martin Zaťovič. Ten se do reprezentace vrací po roční pauze, v loňské sezóně Euro Hockey Tour odehrál všechny tři duely na Karjala Cupu. Účastník MS 2015 a 2016 může v národním týmu navázat na klubovou spolupráci právě s Petrem Holíkem.

Něco z historie

V posledních letech bývá zvykem, že Kometa dodává hráče do národního týmu. Dlouho se však nestalo, že by odjeli na sraz hned čtyři hokejisté. Podle našeho archivu se tato situace stala naposledy v roce 1970. Na mistrovství světa tehdy odjeli František Ševčík, Oldřich Machač, Richard Farda a Josef Černý.

Nominace národního týmu:
Brankáři: Hrubec, Bartošák (náhradník Lukáš Dostál)
Obránci: Jan Štencel, Hrbas, Ondřej Němec, Zámorský, Krejčík, Doudera, Polášek, Vitásek, Kundrátek.
Útočníci: Birner, Zohorna, Lenc, Stránský, Filippi, Kovář, Horák, Zdráhal, Martin Zaťovič, Sekáč, Gulaš, Zohorna, Petr Holík, Kvapil, Koblížek.

Švédské hokejové hry (7. – 10. února 2019)

• Čtvrtek 7. února: Švédsko – Česko
  • Sobota 9. února: Finsko – Česko
  • Neděle 10. února: Rusko – Česko