VIDEO: Hokej je v Brně fenomén a já se ho chci zúčastnit, říká Martin Zaťovič

VIDEO: Hokej je v Brně fenomén a já se ho chci zúčastnit, říká Martin Zaťovič
 

B r n o – Poslední dvě sezóny odehrál za Ladu Togliatti v KHL, předtím strávil osm let v Karlových Varech. Nyní se útočník Martin Zaťovič, účastník posledních třech mistrovství světa, vrací zpátky do Česka. A bude oblékat dres Komety! „V rozhodování, kam půjdu, pro mě zvítězil brněnský fenomén. Fanoušci i zázemí je tady super. Kometa má mezi hráči zvuk. Chtěl jsem si to vyzkoušet,“ říká v rozhovoru jednatřicetiletý křídelník, jenž v pondělí podepsal v Brně smlouvu.

 

Martine, co vás do Brna přivedlo?
Spojil jsem se s majitelem klubu panem Zábranským. Nastínil mi svůj model, jak by to v Kometě mohlo fungovat, a co v nejbližší době od klubu čeká. Jeho vize se mi líbila. Navíc se zde tvoří výborný tým, jsou tu super hráči. S manželkou jsme si řekli, že už nebudeme absolvovat takové dlouhé cesty jako v Rusku a vrátíme se domů. Máme malou dceru, žijeme v Přerově.

Hrála tedy roli i vzdálenost od vašeho rodného města?
Jasně. Ani s rodiči jsem se pořádně nevídal. Hrál jsem skoro deset let v Karlových Varech a pak dva roky v Rusku. Nyní bude rodina pohromadě, takže to bude zase o něco lepší. Do Komety ale především přicházím hrát hokej, sportovní aspekt rozhodoval nejvíc. Hokej je v Brně fenomén a já se ho chci zúčastnit.

Sledoval jste, jací hráči do Brna přicházejí?
Už loni měla Kometa silný kádr. Teď ještě přišli Ondra Němec, Marek Kvapil nebo Martin Erat. Tým je skutečně silný a to mě hodně lákalo.

Řešil jste i jiné nabídky?
Nabídek bylo hodně, nechtěl bych říct, že jsem se sešel s Kometou a hned jsme si plácli. Bylo to složité rozhodování, ale pro mě zvítězil brněnský fenomén. Fanoušci i zázemí je tady super. Kometa má mezi hráči zvuk. Chtěl jsem si to vyzkoušet.

Většinu extraligové kariéry jste strávil v Karlových Varech, poslední dva roky jste strávil v ruské Ladě Togliatti. Jak se za tu dobu česká nejvyšší soutěž změnila?
Těžko říct. Byl jsem pryč dva roky. Sledoval jsem to, ale moc teď nevím, jaký kdo staví tým. Ale za chvilku si tu na to zvyknu a zase bude všechno dobré. Hlavně musíme tým poskládat tak, aby vše fungovalo. Pak to bude super.

Spolu s Ondřejem Němcem jste v minulosti vyhráli mistrovský titul pro Karlovy Vary. Znáte i další nové spoluhráče v kabině Komety?
Znám tu hodně kluků, jak těch, co tu hrají delší dobu, tak nových posil. S některými jsem byl v nároďáku. Tým je ten nejmenší problém, já nejsem konfliktní, do kabiny jsem úplně v pohodě. Myslím, že zařadit se do party bude snadné.

Konzultoval jste právě s Němcem brněnské angažmá?
Když se Ondra dozvěděl, že jednám s Kometou, hned mi volal, ať nad ničím jiným nepřemýšlím, že mě tady čeká (smích).

Budete v kabině sedět vedle sebe?
Vůbec nevím, ještě uvidíme (úsměv).

V současné době se připravujete individuálně?
Již tři roky volím přes léto individuální přípravu. I letos jsem u ní zůstal. Před třemi týdny skončilo mistrovství světa, takže bylo všechno hektické. Teď se ale připravuji sám až do nástupu týmu na led.

Co říkáte tomu, že vaši spoluhráči vyjeli na led předčasně na pár dní již minulý týden?
Slyšel jsem, že jsou kluci na ledě. Teď je to asi v Česku trend, ale že by mě to teď lákalo na led, to se říct nedá, protože jsem toho měl v sezoně až nad hlavu. Člověk si po sezoně potřebuje odpočinout.

Martin Zaťovič ví, že kvalitní výkony v dresu Komety mu mohou pomoci i v pokračování reprezentační kariéry. „Pokud budeme soudržní a půjde nám to, šance dostat se do reprezentace z extraligy je veliká,“ říká. Foto: Jiří Grulich.

Možná je na to ještě brzy, ale tušíte, jaká asi bude vaše role v týmu?
To záleží na trenérech. Nejsem takový, že bych někomu něco diktoval. Vyplyne to ze situace, jaká bude forma, jak se bude dařit týmu, kam mě budou chtít využít. Když mě trenéři chtěli, asi ví, co ode mě čekat, a kde bych mohl být platný.

Čeho byste chtěl v Brně dosáhnout?
Nechci říkat fráze jako dostat se do play-off. V dnešní době je extraliga opravdu vyrovnaná. Chceme hrát dobrý hokej a hrát co nejvýš. S týmem co máme, pomýšlím vysoko.

Berete angažmá v Kometě i v tom smyslu, že budete víc na očích pro reprezentační trenéry?
Nominace do reprezentace se odvíjí podle toho, jak hraje klub. Pokud budeme soudržní a půjde nám to, šance dostat se do reprezentace z extraligy je veliká. Loni to ukázal třeba Liberec.

Jak se ohlížíte za svým angažmá v KHL?
Jsem strašně rád, že jsem si Rusko vyzkoušel. Je tam úplně jiný život, ale nemůžu na Rusy říct nic špatného. Jsem rád, že jsem tam byl. Zase mi to otevřelo oči v jiném směru. Navíc jsem se naučil ruštinu, kterou jsem ve škole neměl. Angažmá v Togliatti hodnotím jenom pozitivně.

A jak jste zvládal přelety mezi jednotlivými zápasy?
Létání mi problém nedělalo. Naštěstí jsme měli dobrá letadla. Navíc Togliatti má docela dobrou polohu, všude jsme to měli dvě hodinky letu. Delší cesty jsme museli vydržet.

V přípravě na novou sezónu vás čeká mimo jiné duel proti rodnému Přerovu, jak ho budete prožívat?
To asi v jednatřiceti letech nastane mírná nervozita. Ale ne, těším se! Uvidíme, snad to nebude ostuda (úsměv).

 
 

Tento den před lety×
Dnes v 16:20 | Muži
HC Kometa Brno
Bílí Tygři Liberec

Copyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál