.

Velké výhry, senzační obraty, ale i porážky. Zápasy se Spartou mají grády

Velké výhry, senzační obraty, ale i porážky. Zápasy se Spartou mají grády
 

B r n o – Zápasy mezi Kometou a Spartou, to jsou vždy velké bitvy, kde se jiskří nejen na ledě, ale i v hledišti. Všechna utkání mají náboj, je to v podstatě derby dvou nesmiřitelných rivalů. Nyní se podíváme do dávné historie, ale i do let nedávných. Jak se Kometě dařilo proti Spartě v klíčových bitvách?

 

Pokud se podíváme na úplný začátek brněnské hokejové historie, se Spartou hrála Kometa poprvé sezóně 1953/1954 a hned se jednalo o takzvanou finálovou skupinu. Již ve svém prvním roce bojovala Kometa o titul, který nakonec díky lepšímu poměru branek získala Sparta Praha, hrající pod hlavičkou Spartak Praha Sokolovo.

Jak už bylo řečeno, titul získala Sparta. Hrací systém byl poměrně složitý, 18 mužstev bylo rozděleno do tří skupin, kde se celky utkaly dvoukolově každý s každým. Do finále postoupily první dva z každé skupiny. Finále se hrálo turnajovým způsobem jednokolově v Praze a v Brně.

Kometa měla ve skupině celky Baník Vítkovice, Tatru Smíchov, Dynamo Karlovy Vary, Spartak Plzeň a Dynamo Pardubice. Nejlepším střelcem ligy se stal Vladimír Zábrodský s 30 brankami. V Kometě (RH Brno) obsadila první příčku trojice Vlastimil Bubník (24 branek), Bronislav Danda (22 branek) a Slavomír Bartoň (13 branek).

Historická momentka z utkání mezi Kometou a Spartou. Na snímku František Vaněk, Josef Černý a kapitán Sparty František Tikal. Foto: Archiv Komety.

Vzájemné zápasy:

Ve své historii odehrála Kometa se Spartou celkem 179 zápasů, včetně play-off. V 78 případech vyhráli Brňané, dvacetkrát se zrodila remíza, 81 vítězství si připsala Sparta. Celkové skóre 535:575.

Samotné play-off se začalo hrát od 1986 a kontinuálně pokračuje v současné podobě, kterou známe. Dřívější pokusy o zařazení vyražovací soutěže nevycházely, takže mnoho bitev tohoto typu mezi Kometou a Spartou k vidění nebylo. První velké play-off mezi oběma giganty přišlo vlastně až v novodobé historii brněnské hokeje. Je to takřka pět let, co se Kometa prokousávala z předkola a dosáhla fenomenálního výsledku.

Nebylo to sice utkání play-off, ale do kronik brněnského hokeje můžeme zapsat i duel mezi Kometou a Spartou v rámci Hokejových her Brno 2016. Vyprodané Lužánky (21500) sledovaly historický zápas pod otevřeným nebem. Foto: Ivo Dostál.

Výhoda domácího prostředí? Se Spartou to v sérii neplatí

První vzájemná konfrontace začala 10. března 2012 na ledě v pražských Holešovicích. Brňané hned v prvním duelu vyhráli 4:3 a připsali si důležitý bod. Ve druhém klání podlehli 3:2 po samostatných nájezdech. V Brně šla Sparta do vedení v sérii, vyhrála 5:2. Jenže brněnská mašina se rozjela a po třech výhrách v řadě - 3:1, 3:1 a 4:1 postoupila po šesti zápasech do semifinále.

O dva roky později se oba celky utkaly znovu, tentokrát v semifinále. Byla to bitva jako řemen, které nechybělo vůbec nic. A v klidu se dá říct, že vstoupila do dějin. Vezmeme to postupně. Kometa opět zvládla první zápas v holešovickém stánku a vyhrála vysoko 5:2. Sparta poté kontrovala vítězstvím 3:0. Doma šla Kometa do vedení, v 75. minutě rozhodl třetí souboj Jan Káňa. Do hlavního města se však vracelo za stavu 2:2. Pražané čtvrtý duel vyhráli 5:3.

V dalších dvou zápasech neplatilo heslo: "Můj dům, můj hrad", právě naopak. Kometa v pátém zápase vybojovala bod v nájezdech, které rozhodl pamětník obou bitev - obránce Jozef Kováčik, výsledek 2:1. Sparta jela pod Špilberk s tím, že musí odvrátit mečbol. Šestý zápas zvládla 5:2 a muselo se jít do sedmého zápasu. Ten vstoupil do dějin a paměti všech brněnských fanoušků.

Sparta zahájila klíčovou bitvu výborně, vedla 2:0 a 3:1. Jenže pak přišel zlom. Kometa si vzala oddechový čas, poslala do brány Jiřího Trvaje a postupem času se vracela do hry. Ještě v první třetině vstřelila dva góly a do kabin šla s jednobrankovou ztrátou. Druhá třetina nabídla fanouškům Komety trojnásobnou vlnu extáze. Brňané třemi góly otočili vývoj utkání a najednou to byla Sparta, která musela dohánět. Nedohnala. Sice snížila a dostala se na kontakt, ale postup do finále si Kometa vzít nenechala. Do Brna se hráči vraceli po výhře 5:4.

Obrovská radost Komety propukla po sedmém zápase v Holešovicích. Kometa postoupila přes Spartu do finále! Foto: Jan Beneš.

Pamětníci sérií? Hned několik!

První vzájemnou sérii pamatují: Jozef Kováčik, Tomáš Malec, Leoš Čermák, Hynek Zohorna a Vojtěch Němec. Jan Káňa do série nezasáhl, ale figuroval na soupisce.

Druhou vzájemnou sérii pamatuji: Marek Čiliak, Jozef Kováčik, Hynek Zohorna, Jan Káňa, Leoš Čermák, Vojtěch Němec, Jan Hruška a Tomáš Vondráček. Martin Dočekal figuroval na soupisce, do utkání ovšem nezasáhl.

Hráči, kteří hráli v Kometě i ve Spartě:

Richard Adam, Baron Vaughn Becker, Václav Benák, Vilém Burian, Martin Davídek, Tomáš Divíšek, Alexandr Elsner, Martin Falter, Leo Gudas, Michal Gulaši, Jan Hanzlík, Martin Chabada, Ondřej Ibl, Kamil Jarina, Petr Jonáš, Tomáš Klimt, Martin Kodada, Jakub Koreis, Václav Král, Jakub Krejčík, Angel Krstev, Jan Kruliš, Petr Kuboš, Petr Kumstát, Ondřej Látal, Adam Lukačovič, Milan Mikulík, Jaroslav Mrázek, Milan Nedoma, Štěpán Novotný. Rastislav Palov, Václav Pantůček, Dominik Pokorný, Tomáš Protivný, František Ptáček, Jaroslav Radvanovský, Martin Richter, Luboš Rob, Karol Sloboda, Jan Srdínko, Richard Stehlík, Adam Svoboda, Ladislav Svoboda, Jakub Šindel, Martin Štefl, David Švagrovský, Jan Švrček, Petr Tenkrát, Miroslav Termer, Jiří Titz, Jan Tomajko, Petr Ton, Roman Vondráček, František Vorlíček, Libor Zábranský, Jan Zajíček, Jiří Zelenka, Jiří Žůrek.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál