Bývalý výtečný obránce zažil za třináct sezon v jihomoravském mužstvu úchvatnou sérii jedenácti republikových titulů. Zařadil se tak po bok pouhých šesti hráčů, kteří se podepsali pod všechny zlaté úspěchy brněnského týmu. „Sport nás bavil. Nehráli jsme pro peníze, dělalo nám dobře, že jsme úspěšní a lidé nás mají rádi. Každý titul byl motivace na další rok,“ přiznal v našem povídání Mašlaň.
A následně přidal: „Byl to výsledek pracovitosti. Všichni v týmu jsme makali ve prospěch kolektivu, který potřeboval i takové nádeníky, jako jsem byl já. Bez toho to nešlo. Kolektiv se nemohl skládat jen z vynikajících jednotlivců,“ popisuje svou roli v úspěšném mužstvu.
Zlatá série začala v sezóně 1954/1955. Ve stejném ročníku se také Mašlaň poprvé stal článkem úspěšné sestavy, ve které vydržel až do roku 1967. „V Prostějově jsem byl docela dobrý, ale když jsem přišel do Komety, zjistil jsem, že jestli se chci udržet, musím makat. Moje sebedůvěra dostala nesmírně zabrat, protože jako elitní hráč svého týmu jsem se najednou dostal mezi ještě lepší hráče. Uznal jsem, že někdo je lepší a že na některé hráče nemám. Ti ale potřebovali borce, kteří na ně budou makat. Mezi nimi jsem byl já,“ svěřuje se.
Foto: archiv HC Kometa Brno.
Stejně jako jeho mnoho spoluhráčů byl i Mašlaň všestranným sportovcem. „Byl jsem pohybově nadaný a hrál i tenis. V něm jsem se dostal i do finále pardubické juniorky a vyhrál mistrovství republiky. Jenomže tehdy na to nebyly takové podmínky, tenis navíc považovali za buržoazní sport. Hokej mě taky bavil, i když jsme ho hráli normálně na přírodním ledu se strašnými bruslemi. Jednou jsem hrál tenis na Zbrojovce a přišli za mnou Prošek s Návratem a říkaji: ,Franto, dozvěděli jsme se, že chceš na vojnu, přijď k nám do Komety. Potřebujeme obránce. Tak jsem se připojil do Brna a nejprve hrál s Chábrem a Kasperem, zanedlouho přišel Jarda Meixner, s nímž jsem si rozumněl nejlíp a hráli jsme do konce kariéry. Je to inteligentní kluk, dovedl vždy vystihnout určitou situaci a navzájem jsme si pomáhali," chválí na dálku svého kamaráda.
Defenzivněji laděný František Mašlaň občas krotil útočné choutky svého parťáka. „Často jsem mu říkal, ať tolik nejezdí dopředu, protože se něco podělá a budou nás drbat, že si někde lítá. Naštěstí jsme se mohli spolehnout třeba na Pepíka Černého, který se uměl vrátit a mnohokrát nás podržel. I tak se projevovala síla kolektivu,“ naznačuje. Jak už bylo řečeno, Mašlaň byl u největších úspěchů brněnského hokeje, který sleduje do dnes a na zápasech ho můžeme vidět na tribuně legend.
Kdo je František Mašlaň?
Narozen: 19. února 1933 v Chornicích
Pozice: obránce
Kariéra: Tatran Prostějov (1952-1954), Kometa Brno (1954-1967), Spartak Královopolská (1967-1968)
Největší úspěchy: 11x titul ČSR s Kometou Brno (1955-1958, 19601966), 2x bronz ČSR (1959, 1967), 1. místo na Spenglerově poháru (1955), 4. místo na OH 1960, akademický mistr světa 1962, vítěz PMEZ (1x hráč, 1x trenér)
Statistiky v Kometě: 319 zápasů 79 bodů (34+45)
Legenda Komety František Mašlaň. Foto: Jiří Grulich.